Të gjitha kategoritë

Lajme & Blog

home>Lajme & Blog

Çfarë është Meltblown Nonwoven nga Meltblown Unwoven Makine Making Fabric?

Koha: 2023-04-07 Goditjet: 14

Zhejiang Yanpeng Nonwoven Machinery Co., Ltd, është një prodhues profesionist i specializuar në kërkimin dhe zhvillimin e linjave të prodhimit jo të endura. Që nga fillimi i vitit 2008, ne jemi fokusuar gjithmonë në fushën jo të endura. Deri më sot, ne kemi shërbyer mbi 200 klientëve brenda dhe jashtë vendit dhe kemi instaluar më shumë se 600 linja prodhimi jo të endura në të gjithë botën.
 Produktet tona kryesore përfshijnë: linjën e prodhimit jo të endura PP spunbond, linjën e prodhimit jo të endura të shkrirë, linjën e prodhimit jo të endura të përbërë nga shkrirja (si SMS, SMMS, SSMMS, SMMMS ... etj), linja e prodhimit të pëlhurave jo të endura poliestër (PET) etj. Ne nis me sukses linjën e prodhimit të pëlhurave jo të endura PLA/RPET në 2021.
1. Çfarë është pëlhura e pa endur Meltblown?
Pëlhura jo e endur me shkrirje është bërë kryesisht nga polipropileni, diametri i fibrës mund të arrijë 1 ~ 5 mikron. Me shumë boshllëqe, strukturë me gëzof dhe aftësi të mirë kundër palosjes, këto mikrofibra me strukturë unike kapilare rrisin numrin dhe sipërfaqen e fibrave për njësi sipërfaqe, në mënyrë që pëlhura e shkrirë të ketë filtër, mbrojtje, izolim dhe përthithje të mirë të vajit. Mund të përdoret për materialet e filtrimit të ajrit dhe lëngjeve, materialet izoluese, materialet thithëse, materialet e maskave, materialet termike, materialet thithëse të vajit dhe pëlhurat e fshirjes dhe fusha të tjera.
Materiali i filtrit të pëlhurës Meltblown është bërë nga mikrofibra polipropileni të shpërndara rastësisht së bashku, me pamje të bardhë, të lëmuar, të butë, madhësia e fibrës së materialit është 0.5-1.0μm, shpërndarja e rastësishme e fibrave ofron më shumë mundësi për lidhje termike midis fibrave, në mënyrë që materiali i filtrit të gazit meltblowout ka një sipërfaqe specifike më të madhe, porozitet më të lartë (≥75%). Nëpërmjet efikasitetit të filtrimit të elektroteve të tensionit të lartë, produkti ka karakteristikat e rezistencës së ulët, efikasitetit të lartë dhe tolerancës së lartë ndaj pluhurit.
Pëlhura jo e endur me shkrirje është një lloj pëlhure jo e endur me mikrofibër me një diametër prej rreth 2 mikron, që është më e holla nga të gjitha fijet. Pëlhurë jo e endur e shkrirë për shkak të strukturës së saj të veçantë dhe lëndës së parë të polipropilenit dhe ka rezistencë të mirë ndaj ujit dhe përshkueshmërisë së ajrit, efikasitet të lartë filtrimi, grumbullim bakteresh, filtrim, izolim termik, ngrohtësi, izolim, jo ​​toksik, pa stimulim dhe funksione të tjera.

2. Cili është aplikimi i pëlhurës jo të endura Meltblown?
(1) Pëlhurë mjekësore dhe shëndetësore: rroba kirurgjikale, veshje mbrojtëse, leckë dezinfektuese për qese, maska, pelena, peceta higjienike për gratë, etj.;
(2) Pëlhurë për dekorimin e shtëpisë: leckë muri, leckë tavoline, çarçaf shtrati, mbulesë krevati, etj.;
(3) Pëlhurë për montimin e thembra: rreshtim, rreshtim i ngjitur, floc, pambuk për formësimin, thembra të ndryshme lëkure sintetike, etj.;
(4) Pëlhura industriale: materiale filtri, materiale izoluese, çanta paketimi çimentoje, gjeotekstile, pëlhura mbuluese, etj.;
(5) Pëlhurë bujqësore: pëlhurë për mbrojtjen e të korrave, pëlhurë për mbarështimin e fidanëve, pëlhurë për ujitje, perde termoizoluese, etj.;
(6) Të tjera: pambuk hapësinor, materiale izoluese dhe izoluese të zërit, linoleum, filtër tymi, qese çaji, etj.


Paraprakisht: Procesi i instalimit të makinerive të pëlhurave jo të endura YP-SS

Tjetra: Ngjarjet e ekspozitës Zhejiang Yanpeng Nonwoven Machinery Co., Ltd në prill 2023